Fobie mogą być przeróżne. Powszechnie występują takie problemy jak: klaustrofobia, arachnofobia, agorafobia, czy też fobie społeczne. Coraz częściej psychiatrzy i terapeuci opisują dentofobię, która polega na pojawianiu się napadów paniki przed i w trakcie zabiegów. Napady lęku panicznego wyzwalać mogą również sytuacje niezwiązane bezpośrednio z dentystą: dźwięk wiertarek, zapach preparatów stomatologicznych, obecność dentystów i pracowników stomatologicznych w pobliżu. Czy ta fobia jest zasadna i jak sobie z nią radzić? Czy metoda szokowa jest najlepsza?

Jak radzić sobie  z dentofobią?

Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że istniejąca fobia jest zjawiskiem patologicznym. Zaburzenie psychiczne, którym są fobie można skutecznie leczyć farmakologicznie oraz z wykorzystaniem terapii poznawczo-behawioralnej. Prowokacja i nagła ekspozycja na gabinet stomatologiczny nie jest dobrym pomysłem. Warto szukać profesjonalnej pomocy, gdyż brak opieki stomatologicznej doprowadzić może do problemów z uzębieniem oraz powikłań infekcyjnych: zapaleń zatok, zapaleń tkanek miękkich w obrębie głowy i szyi, a nawet – do posocznicy lub infekcyjnego zapalenia wsierdzia, które są chorobami o wysokim ryzyku zgonu.

Prosta recepta na dentofobię

Przede wszystkim należy  zaznaczyć, że obecnie w gabinetach stomatologicznych stosuje się bezbolesną sedację. http://damdent.pl/uslugi-cennik/gaz-rozweselajacy/

Najłatwiej szukać pomocy u wyspecjalizowanych lekarzy i terapeutów zajmujących się leczeniem fobii. Gdy jakiś zabieg trzeba przeprowadzić na ostro, to dobrze poszukać miejsca gdzie wykonywane są one w znieczuleniu ogólnym, co pomoże przebyć zabieg bez większych obaw. Kolejnym istotnym elementem jest właściwe kształtowanie dzieci. Trzeba je zabierać na wizyty adaptacyjne, nie szczędzić znieczulenia i w ten sposób ograniczyć powstawanie ewentualnych fobii. Proces wychodzenia z dentofobii obejmuje co najmniej kilka miesięcy terapii oraz leczenia farmakologicznego. Całość jest zakończona standardową wizytą stomatologiczną. Strach ma wielkie oczy i często irracjonalny lęk można zwalczyć z pomocą specjalistów i życzliwych ludzi. Nie można pozwolić, aby fobie szkodziły pośrednio zdrowiu organizmu!

Dodaj komentarz