Jedną z największych barier związanych z regularnymi wizytami u ginekologa, jak również z odbyciem pierwszej wizyty w gabinecie tego specjalisty, jest odczuwany przez znakomitą większość kobiet wstyd. Jest on w pełni zrozumiałą i naturalną reakcją, gdyż ginekolog jest specjalistą wchodzącym w najbardziej intymne sfery życia kobiety. Sfery, którymi często jeszcze z nikim innym się nie dzieliła. Trzeba jednak rozumieć, że mamy tutaj do czynienia z lekarzem i wstyd jest tutaj zupełnie zbędny, ponieważ jest on wywołany odniesieniem tych części naszego ciała do kontekstu erotycznego, co w czasie wizyty u lekarza ginekologa nie ma po prostu miejsca.

Lekarz specjalista

Czasami można się spotkać z przekonaniem, że lekarz ginekolog to osoba, która do szkoły medycznej poszła z niecnych pobudek i od razu, jak tylko to było możliwe, zaczęła się specjalizować w ginekologii. Wiadomo w jakim celu. Jest to oczywiście tak dalekie od prawdy, jak tylko być może, ponieważ lekarz ginekolog jest przede wszystkim lekarzem medycyny, który ma za zadanie leczyć. By móc uzyskać specjalizację ginekologiczno-położniczą konieczne jest uzyskanie najpierw ogólnego dyplomu. Specjalizację zdobywa się po ukończeniu odpowiednich praktyk w różnych dziedzinach medycyny i po podjęciu świadomej decyzji, że predyspozycje i umiejętności lekarza będą najlepiej wykorzystane właśnie w tej dziedzinie. Nie można dla kaprysu rozpocząć specjalizacji ginekologicznej i nie może to być realizacja żadnych młodzieńczych fantazji.

Ginekolog – kobieta

Niezależnie od wszystkich racjonalnych argumentów dowodzących faktu, że lekarz ginekolog nie jest bynajmniej osobą, której trzeba by się w jakimkolwiek stopniu obawiać lub mieć w stosunku do takiego lekarza jakiekolwiek obiekcje natury etycznej, wiele osób cały czas jeszcze czuje wręcz niezależny od ich woli strach lub po prostu głęboką niechęć. W takich przypadkach najlepiej jest sobie radzić poprzez wybranie kobiety-ginekologa. Nie jest to zasada, ale wiele kobiet, które czują poważny stres przed wizytą u ginekologa, reaguje pozytywnie na współpracę z kobietą. Podświadomie niektóre pacjentki czują, że druga kobieta zrozumie je lepiej i mają zdecydowanie mniej oporów przed wizytą w gabinecie. Lekarze-kobiety nie są bynajmniej bardziej wykwalifikowane czy kompetentne, ale u wielu pacjentek są pożądaną opcją.

Lekarz z polecenia

Bardzo dobrą metodą na przełamanie niechęci do wizyty u ginekologa jest także skorzystanie z polecenia znajomej osoby. W takim przypadku czujemy bowiem podświadomą łączność z lekarzem i nie jest to dla nas już taka całkiem obca osoba. Jest to oczywiście bardzo złudne, ale nasz wstyd przed ginekologiem także jest elementem nie do końca logicznym.

Wizyta z osobą towarzyszącą

Młode dziewczyny mogą się też lepiej poczuć, jeśli na wizytę wybiorą się z osobą towarzyszącą, najlepiej matką, ale także koleżanką lub starszą siostrą. Takie wsparcie nie tyle pomaga pozbyć się strachu, co umożliwiaj jego przełamanie się, a to właśnie pierwszy krok jest najważniejszy.

Ginekolog Warszawa: http://www.medica2000.com.pl/specjalisci/ginekolodzy/

Dodaj komentarz