Wszyscy z reguły szczepimy swoje czworonogi na nosówkę. Jednak tak naprawdę nie do końca wiemy jaka to jest choroba i czym się objawia. Wiemy tylko, że jest bardzo groźna. Trochę więcej wiedzy na temat nosówki u psa przyda się każdemu posiadaczowi pupila.

Nosówka – jaka to choroba?

To z pewnością groźna i zakaźna choroba, z którą nie łatwo sobie poradzić. Nie dość, że sama choroba nie należy do lekkich, to dodatkowo skutkuje poważnymi powikłaniami bakteryjnymi. Szczepione są na nią w szczególności szczenięta, ponieważ to one właśnie chorują na nosówkę najczęściej. Choroba bierze się z wirusa nosówki, którym pies może zakazić się od innego psa lub innych zwierząt poprzez drogę kropelkową albo pokarmową. Wirus atakuje głównie węzły chłonne w śródpiersiu, a także migdałki. Finalnie nosówka zakaża komórki wszystkich układów, a w tym cały układ limfatyczny.

Nosówka – jakie są objawy?

Objawy mogą się różnić w zależności od postaci nosówki. Co należy szczególnie obserwować? Po pierwsze u psa zakażonego wirusem nosówki może występować wysoka gorączka, osowienie, biegunka i wycieki z nosa oraz spojówek. Wypływy z nosa mogą być surowicze, ropne oraz krwiste. Współwystępować może także ciężkie zapalenie płuc. Innymi objawami jest owrzodzenie, ropnie na wewnętrznej stronie ud i w okolicach warg, oczu i nosa. Jednak to tylko kilka objawów. Mimo tego są one na tyle charakterystyczne, że jeśli jesteśmy wnikliwymi obserwatorami naszych czworonogów, to dość szybko zobaczymy, że być może mamy do czynienia z nosówką.

Leczenie nosówki u psa

Śmiertelność psów chorujących na nosówkę jest duża, a najczęstsze zachorowania występują u zwierząt nieszczepionych. Psy z wcześnie wykrytą nosówką mają mimo wszystko spore szanse na wyzdrowienie, a leczenie jest głównie leczeniem objawowym. Weterynarz będzie starał się na początku zniwelować gorączkę oraz usprawnić funkcjonowanie układu immunologicznego. Niestety jeśli pies jest już w zaawansowanym stadium choroby, to niezbędne jest wprowadzenie żywienia pozajelitowego. Zwierzę po leczeniu nosówki musi mieć długą rekonwalescencję, a my wówczas musimy zwrócić szczególną uwagę na dietę psa i zapewnienie mu spokoju.

Zadbaj o swojego czworonoga i wykonaj profilaktyczne szczepienia, które zapobiegną zakażeniu wirusem nosówki: http://duowet.net/.

Dodaj komentarz