Cukrzyca jest chorobą charakteryzującą się podwyższonym poziomem glukozy we krwi, wynikającą z defektu produkcji lub działania insuliny, która jest wydzielana przez komórki beta trzustki. Celem leczenia cukrzycy jest osiągnięcie takiego stężenia glukozy we krwi, które będzie jak najbardziej zbliżone do wartości prawidłowych. W jaki sposób można to osiągnąć?
Podstawowym leczeniem dla chorych na cukrzycę typu 1 jest insulinoterapia. Ma ona zastosowanie również u chorych na cukrzycę typu 2, u których nie wystarcza odpowiednia dieta, tryb życia i doustne leki przeciwcukrzycowe. Terapia ta polega na podskórnym wstrzyknięciu insuliny kilkakrotnie w ciągu dnia. Jest to tzw. iniekcja, czyli podanie leku do tkanek organizmu przy pomocy igły i strzykawki, które oferuje np. medyczny sklep http://medicaldepot.pl/.
Strzykawki insulinowe są powszechnie stosowane przez osoby, które zmagają się z cukrzycą. Na rynku dostępne są strzykawki insulinówki w różnych wariantach pojemności (0,3; 0,5 i 1 mm). Na co zwracać szczególną uwagę przy wyborze strzykawki? Przede wszystkim powinna być wyposażona w solidną i integralną igłę, bez ryzyka jej odłączenia. Obecnie dostępne są specjalnie wyprofilowane i ostre igły, których zadaniem jest zmniejszenie bólu podczas iniekcji insuliny. Ponadto strzykawki są sterylne i precyzyjnie wykonane, dzięki czemu możliwe jest dokładne odmierzenie insuliny i podanie jej pełnej dawki.
Igły używane do podawania insuliny
Opakowanie igły insulinowej składa się z dwóch części: zewnętrznej nasadki oraz nakładki na samą igłę. Do sprawdzania dokładności podawania insuliny może posłużyć zewnętrzna nasadka. Przykładowo, po podaniu do opakowania 20 jednostek insuliny poziom płynu sięga do linii plastikowych wzmocnień. Natomiast do zabezpieczania igły sprawdzi się nakładka wewnętrzna (gdy nie ma możliwości zmiany igły przy każdym zastrzyku). Należy zwracać szczególną uwagę na zakładanie wewnętrznej osłonki igły, ponieważ istnieje ryzyko przypadkowego skaleczenia.
Do iniekcji insuliny stosuje się igły o różnych długościach i grubościach. Dostępne na rynku igły mają długość 6, 8, 10, 12 mm i 12,7 mm. Ich grubość może wynosić 0,23; 0,25; 0,30; 0,33 mm. Rodzaj igły dobierany jest przez lekarza lub pielęgniarkę. Po jakimś czasie stosowania igieł pacjent może sam wybrać rodzaj igły, która najbardziej mu odpowiada. Najczęściej polecanymi igłami są te, które mają długość 6 i 8 mm. Przykładowe można znaleźć w sklepie medycznym http://medicaldepot.pl/k/936/view/sprzet-medyczny-936.html. Przy wyborze igły należy wziąć pod uwagę grubość tkanki podskórnej (tłuszczowej). Igły krótkie i cienkie sprawdzą się doskonale do podawania insuliny u osób szczupłych. Natomiast u osób otyłych stosuje się grubsze i dłuższe igły.
Igłę należy wymienić za każdym razem po podaniu insuliny. Po założeniu nowej igły i przed wykonaniem kolejnego zastrzyku igłę należy wypełnić insuliną. Jeśli igła nie jest wymieniana, to może to powodować zwiększoną bolesność iniekcji, ponieważ igła z czasem może się tępić.
Każda osoba chorująca na cukrzycę powinna wiedzieć, że regulacja poziomu cukru we krwi w przebiegu cukrzycy jest niezwykle istotna, ponieważ opóźnia rozwój powikłań choroby, a co za tym idzie, znacznie przedłuża życie