Choroby mają to do siebie, że najczęściej pojawiają się w najmniej oczekiwanych momentach. Nagle dopada nas ból gardła, gorączka, czy dreszcze i szybko musimy zmodyfikować nasze aktualne plany. To może być zwyczajne przeziębienie, ale może to być również grypa, której nie można bagatelizować. Jak to rozpoznać?

Przeziębienie czy grypa – jak to rozróżnić?

Pojęcie przeziębienie i grypa bywa przez wiele osób utożsamiane z jedną i tą samą chorobą. Tymczasem przeziębienie to zestaw określonych objawów, które najczęściej wiążą się ze stanem zapalnym w górnych drogach oddechowych, a grypa to wirusowa choroba zakaźna, której nie można bagatelizować.

Główną różnicą pomiędzy przeziębieniem a grypą jest gorączka oraz szybkość pojawienia się choroby. Przeziębienie zwykle pojawia się powoli, a towarzyszy mu jedynie stan podgorączkowy. Tymczasem grypa pojawia się nagle i zaczyna się od wysokiej gorączki, sięgającej nawet 40°C. W obu przypadkach mamy do czynienia z ogólnym osłabieniem organizmu, ale grypie towarzyszy zwykle ból głowy, mięśni czy stawów. Rzadko natomiast pojawia się katar, który jest z kolei bardzo charakterystyczny dla przeziębienia.

Czy i kiedy należy udać się do lekarza?

Skoro już wyjaśniliśmy czym różni się przeziębienie od grypy, to pojawia się kolejne pytanie – czy i kiedy należy udać się do lekarza. W przypadku przeziębienia, które objawia się łagodnym stanem podgorączkowym, katarem i lekkim bólem gardła, w zasadzie nie ma takiej potrzeby. Zwykle wystarczy spędzić kilka dni w domu, odpoczywając i zażywając leki łagodzące objawy przeziębienia. Po kilku dniach objawy powinny ustąpić. Dopiero w sytuacji, gdy choroba nie odpuszcza, warto odwiedzić gabinet lekarski, by sprawdzić, dlaczego choroba nadal nas dręczy.

Natomiast w przypadku grypy, gdy gorączka jest bardzo wysoka, odczuwamy silny ból głowy, czy bardzo boli nas gardło, do tego stopnia, że nie możemy przełykać, to wizyta u lekarza jest niezbędna. Lekarz przeprowadzi badanie i wykluczy ewentualne powikłania z udziałem bakterii chorobotwórczych, które lubią atakować osłabiony przez wirus grypy organizm.

Chcesz wiedzieć więcej? Koniecznie przeczytaj artykuł „Objawy, które pomogą Ci odróżnić przeziębienie od grypy” na stronie http://febrisan.pl/porady/objawy-ktore-pomoga-ci-odroznic-przeziebienie-grypy/

Dodaj komentarz