Jama nosowa zbudowana jest w taki sposób i tak umiejscowiona, że stale narażona jest na kontakt z czynnikami, które mogą być potencjalnymi patogenami powodującymi jej infekcje. Z tego powodu właśnie są tak często spotykane, ważne jest więc, by wiedzieć, jak z nimi walczyć.

Rodzaje infekcji nosa

Infekcje nosa to nie tylk zwykły katar. Mają one różne przyczyny, dlatego wyróżnia się takie ich rodzaje jak bakteryjne, wirusowe i – stosunkowo rzadko spotykane – grzybicze. Nie tylko dają one uciążliwe objawy, ale też mogą powodować poważniejsze dolegliwości, gdyż infekcje i stany zapalne nosa mogą przenosić się na cały organizm, przede wszystkim na uszy i zatoki, zwłaszcza jeśli bagatelizuje się problem i zaniedbuje ich leczenie.

 

Objawy infekcji nosa

Objawy infekcji jamy nosowej związane są z rodzajem czynników, które je wywołały. W każdym przypadku jest to jednak pojawiająca się wydzielina z nosa, której rodzaj różni się w zależności od typu infekcji. W przypadku zakażenia bakteriami wydzielina jest lepka, gęsta i ma żółto-zielony kolor. Kiedy przyczyną zakażenia są wirusy, wydzielina jest rzadsza i wodnisto-śluzowata. Ponadto innymi częstymi objawami takich problemów są niedrożność nosa, a także zatok, czemu towarzyszą bóle twarzy i uczucie rozpierania, bóle głowy, utrata węchu i smaku, a w przypadku infekcji wirusowej nawet ogólne osłabienie organizmu i ból mięśni typowe dla przeziębienia i grypy.

 

Leczenie infekcji nosa

Sposób leczenia infekcji jamy nosowej zależny jest od rodzaju czynników, jakie ją wołały. Stosuje się więc leki przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne czy przeciwgrzybiczne. Niezależnie od nich, można pomóc sobie, stosując preparaty Rinozine. Ich aplikacja pozwala odzyskać komfort oddychania, ponieważ środki te udrożniają nos i zatoki, hamują powstawianie wydzieliny, a także nawilżają błonę śluzową nosa, która w przypadku każdej infekcji jest mocno wysuszana i przez to gorzej spełnia funkcję bariery ochronnej górnych dróg oddechowych i całego organizmu.

źródło: http://www.rinozine.pl/

Dodaj komentarz