Nauka wciąż poszukuje nowych metod, które skutecznie pomogą w walce z różnymi dolegliwościami. Coraz częściej jednak naukowcy szukają inspiracji w przeszłości. Dlatego też hirudoterapia, czyli leczenie pijawkami, powoli powraca do łask.

Hirudoterapia jest działem medycyny naturalnej i polega na przystawieniu pijawek w miejscu dolegliwości pacjenta. Kiedyś wierzono, że to „upuszczanie krwi” ma lecznicze działanie. Dziś już wiadomo, że to hirudozwiązki, zawarte w wydzielinie pijawek, mają na nas zdrowotny wpływ. Jednak by leczenie pijawkami było skuteczne, musi być wykonywane przez osobę, która ukończyła profesjonalny kurs hirudoterapii.

Dla kogo przeznaczony jest kurs hirudoterapii?

Kurs hirudoterapii może odbyć właściwie każdy. Szczególnie polecany jest dla osób, które chcą poszerzyć zakres swoich działań o leczenie pijawkami (lekarze, fizjoterapeuci), ale także dla chętnych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o możliwościach ich wykorzystania. Często sami chcielibyśmy skorzystać z hirudoterapii, ale mamy wiele obaw. Taki kurs pomoże nam rozeznać się w temacie i wybrać właściwego specjalistę.

Czego dowiemy się na kursie?

Program kursu może się nieco różnić, w zależności od jego poziomu. Jednak na każdym kursie poznamy wiadomości teoretyczne na temat historii i biologii pijawek, podstaw leczenia pijawkami i osiągnięć hirudoterapii w Polsce. Dowiemy się także, gdzie w kraju prowadzona jest legalna sprzedaż pijawek, jak wygląda ich hodowla w warunkach laboratoryjnych i dlaczego nie powinniśmy korzystać z pijawek, łapanych w naturalnym środowisku. Poznamy także wszystkie substancje, jakie znajdują się w gruczołach ślinowych pijawek i będziemy umieli rozróżniać ich gatunki. Dodatkowo na takich kursach możemy dowiedzieć się o larwoterapii. Dzięki doświadczeniu i latom praktyki wykładowców dowiemy się też, jak założyć i prowadzić gabinet hirudoterapii.

Ile kosztuje kurs hirudoterapii?

Podstawowy kurs hirudoterapii kosztuje ok. 2000 zł. Zwykle kurs trwa 4 dni, a w cenie szkolenia jest wyżywienie (ewentualnie nocleg), materiały szkoleniowe oraz 10 pijawek do ćwiczeń. Szkolenia odbywają się w małych grupach (do 6 osób).

Dodaj komentarz