Różne infekcje wirusowe, na które jesteśmy narażeni przede wszystkim jesienią i zimą, mogą objawiać się dość podobnie. Podwyższona temperatura ciała, kaszel, katar, ból gardła to tak zwany zespół typowych objawów infekcyjnych, który przypisujemy zarówno do przeziębienia, jak i grypy.

W związku z tym powstaje pytanie: Jak rozpoznać, czy to jest jeszcze zwykłe przeziębienie, czy już poważna grypa?

Jak odróżnić grypę od przeziębienia – praktyczny poradnik

Objawy przeziębienia różnią się od typowych objawów grypy. Przede wszystkim trzeba podkreślić, że grypa jest ostrą chorobą o charakterze epidemiologicznym, więc daje szybkie, gwałtowne objawy. Wiele osób  chorujących na grypę podkreśla, że nagle poczuło się źle, zauważając nagłe zalanie potem, ból głowy i ogólne uczucie osłabienia. Po tym doszła wysoka gorączka, czasami również katar i ból gardła oraz tzw. łamanie w kościach. W przypadku typowego przeziębienia rozwój choroby byłby wolniejszy. Najprawdopodobniej najpierw przez kilka dni czulibyśmy się niewyraźnie, by dopiero potem narzekać na dokuczliwe i cięższe objawy.

W „zwykłym” przeziębieniu zazwyczaj nie występuje wysoka gorączka, a jedynie stan podgorączkowy.

Jak się leczyć, by szybko stanąć na nogi?

Objawy grypy są na tyle uciążliwe, że zatrzymują nasze życie, nie pozwalając na rzetelne wywiązywanie się z obowiązków zawodowych i prywatnych. Dlatego tak wiele osób szuka sposobów na poprawę samopoczucia, które są nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim szybkie. Bardzo dobrym pomysłem jest zastosowanie dwutorowego leczenia, czyli przyjmowanie leków dostępnych bez recepty (np. Febrisan – zapoznaj się z ulotkom leku febrisan w tabletkach) oraz stosowanie domowych sposobów na przeziębienie, jak rozgrzewające napoje, dieta bogata w miód, czosnek i cebulę, wypoczynek i sen.

Co powoduje grypę?

Grypa jest chorobą o charakterze epidemiologicznym, powodowaną przez wirusy. Wyróżniamy trzy grupy wirusów (A, B, C), które sukcesywnie w różnych porach roku atakują dane miejsca na ziemi. W Europie dochodzi do najczęstszych zachorowań na przełomie jesieni i zimy. Naukowcy są w stanie określić, co ile lat wirusy z danej grupy powrócą na konkretny teren, wywołując następną epidemię.

Szczepić czy nie szczepić?

Poza szczepieniami przeciwko grypie nie mamy żadnej innej metody profilaktyki. Można oczywiście dbać o ogólny stan zdrowia, przestrzegać szczególnych zasad higieny w okresie jesiennym i zimowym oraz starać się stale podnosić własną odporność. Jednak tylko szczepienia są gwarancją tego, że nasz organizm będzie odporny na dany szczep wirusa lub że przejdzie chorobę łagodniej. Niestety rodzajów wirusa grypy jest tak wiele, że nie mamy możliwości zaszczepić się na wszystkie.

Dodaj komentarz