Z pewnością wielu z nas słyszało o hirudoterapii. Jest to zabieg, w czasie którego do miejsca schorzenia przystawia się pijawki. Za ich pomocą do naszego organizmu przenikają różne lecznicze substancje, które pomagają w zwalczaniu chorób. Przeciwnicy hirudoterapii twierdzą jednak, że zabieg nie jest bezpieczny. A jaka jest prawda?

Tylko profesjonalne gabinety

Niektórym się wydaje, że zabieg będzie bezpieczny nawet wtedy, gdy pójdziemy do pierwszego lepszego gabinetu. Jednak leczenie pijawkami (http://pijawki.abros.pl/leczenie-pijawkami) powinno być przeprowadzone jedynie przed profesjonalistów, którzy mają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie. Nie szukajmy najtańszych ofert, bo nigdy nie wiadomo, kto tak naprawdę będzie nas leczył i jakie ma podstawy i wiedzę do wykonywania takich zabiegów. Pamiętajmy, że umiejętności profesjonalnego hirudoterapeuty powinny obejmować nie tylko stawianie pijawek, ale też wykonywanie opatrunków czy przechowywanie pijawek.

Ile razy można używać pijawek?

Każdy doświadczony i profesjonalny hirudoterapeuta używa pijawek jak strzykawek – tylko raz. Zanim więc wybierzecie się na zabieg, dowiedzcie się, czy pijawki utylizowane są po każdej terapii. To bardzo ważne, jeśli nie chcemy zarazić się żadnymi chorobami.

Pijawki tylko hodowlane

Pijawki używane do zabiegów powinny pochodzić z hodowli laboratoryjnych. Takie pijawki hodowane są w środowisku izolowanym, bez kontaktu z otoczeniem zewnętrznym, a ich żywieniem zajmują się lekarze weterynarii. W żadnym wypadku do zabiegów nie powinno używać się pijawek wyławianych w naturalnym środowisku. Takie okazy są karmione w sposób niekontrolowany, a ich żywiciele mogą nosić różne choroby – zarówno bakteryjne, wirusowe, jak i pasożytnicze. Ponadto mogą doprowadzić do zatrucia metalami ciężkimi.

Przeciwwskazania do hirudoterapii

Każdy doświadczony hirudoterapeuta powienien wiedzieć, jakie są przeciwskazania do wykonywania zabiegu. Dlatego jeśli wybieramy się na terapię, a personel gabinetu nie przeprowadził z nami żadnego wywiadu dotyczącego naszych wszystkich dolegliwości i chorób, nie powinniśmy mu ufać.

Dodaj komentarz