Nadmierne opalanie się może doprowadzić do rozwoju nowotworu skóry, dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiednich kremów z filtrem przeciwsłonecznym oraz unikanie przebywania na słońcu w lecie w godzinach około południowych, gdy oddziaływanie promieni słonecznych jest najsilniejsze.

Jakie objawy daje nowotwór skóry?

Nowotwór skóry daje dość widoczne objawy, jeśli pacjent jest przyzwyczajony do tego, że własne ciało trzeba co jakiś czas obserwować. Najczęściej przekształca się z niegroźnych pieprzyków w groźne zmiany czerniakowe, dlatego to właśnie pieprzyki powinny być pod naszą stałą obserwacją. Można powiedzieć, że zawsze, gdy pojawi się na skórze jakaś nowa zmiana dermatologiczna, która nie chce się goić lub zmienia swój kolor, grubość czy kształt, to należy udać się do lekarza dermatologa. Wcześnie wykryty nowotwór skóry daje szansę na pełne wyleczenie.

Jak diagnozuje się raka skóry?

Pierwszym krokiem w postawieniu odpowiedniej diagnozy powinna być wizyta u lekarza, który dokładnie sprawdzi wszystkie znamiona na skórze oraz szczególnie te, które budzą nasz niepokój i stwierdzi, które z nich warto poddać bardziej szczegółowemu badaniu histopatologicznemu. Takie badanie, w którym pobiera się wycinek niepokojącej tkanki, pokazuje, czy znajdują się w niej jakieś komórki rakowe. W razie wystąpienia takiej potrzeby należy chirurgicznie usunąć groźne znamię.

Nowotwór skóry – rodzaje

Można wyszczególnić 4 podstawowe rodzaje nowotworów skóry, czyli: rak podstawnokomórkowy, rogowacenie słoneczne, rak kolczystokomórkowy, czerniak. Pierwszy z nich występuje najczęściej i daje największą szansę na wyleczenie – można powiedzieć, że jest najmniej groźny. Pozostałe rodzaje raka wymagają już bardziej uważnego leczenia.

Czy nowotwór skóry daje objawy bólowe

Silnie zaawansowany złośliwy nowotwór skóry może dawać takie same objawy bólowe, jak każdy inny rak. Bardzo często pacjentowi towarzyszy podstawowy ból nowotworowy oraz pojawiający się od czasu do czasu ból przebijający. Warto jednak wiedzieć, że istnieje wiele leków, które odpowiednio dobrane i dopasowane do potrzeb danego pacjenta, dają ogromną ulgę w cierpieniu i sprawiają, że życie chorego jest bardziej komfortowe.

Więcej na: http://bolprzebijajacy.pl/strona-glowna-pacjenta/choroba-nowotworowa/nowotwor-kregoslupa/

Dodaj komentarz