Pęcherzyk żółciowy to narząd, o którym często nie pamiętamy dopóki nie wywoła u nas silnego, przeszywającego bólu, a ten dla odmiany na długo pozostaje w pamięci. Warto dowiedzieć się więcej o schorzeniach pęcherzyka żółciowego, aby móc w odpowiedniej chwili zareagować. W tym artykule dr n. med. Robert Balawender z krakowskiego Szpitala na Klinach, specjalista z chirurgii ogólnej i onkologicznej, opowie nam o objawach ataku pęcherzyka żółciowego oraz o dostępnych metodach leczenia.
Jak objawia się atak pęcherzyka żółciowego?
W przypadku ataku pęcherzyka żółciowego pojawia się niespodziewany ból, ma on charakter tępy lub skurczowy i lokalizuje się w prawej górnej części brzucha, skąd może przechodzić poprzecznie na całe nadbrzusze. Trwa zazwyczaj od 30 minut do 2 godzin, a czasami nawet dłużej. Może także promieniować w kierunku górnej partii pleców, rozprzestrzeniając się między łopatkami lub przechodzić na prawy bark od przodu lub od tyłu. Pacjenci mogą zgłaszać również ból w dolnej części klatki piersiowej lub w okolicy podmostkowej sugerujący błędnie zawał serca . Znacznie rzadziej ból pojawia się w lewym górnym lub prawym dolnym kwadrancie brzucha. U większości chorych wystąpienie bólu wiąże się ze spożyciem wysokotłuszczowego posiłku, jednak nie jest to warunek konieczny. Zdarza się, że jedynym objawem ataku pęcherzyka żółciowego są nudności, którym nie towarzyszy ból brzucha.
W związku z różnorodnością obrazu klinicznego, jaki prezentować mogą pacjenci podczas ataku pęcherzyka żółciowego, niezwykle ważna jest czujność lekarza oraz zwrócenie uwagi na pozostałe istotne objawy takie jak:
- gorączka
- dreszcze
- nudności
- wymioty
- zażółcona skóra i białka oczu
- ciemne zabarwienie moczu
- jasne lub pastowate stolce
Jak wygląda diagnostyka schorzeń pęcherzyka żółciowego?
Podstawową metodą diagnostyki jest badanie ultrasonograficzne, które pozwala dostrzec ewentualne złogi, ocenić wielkość pęcherzyka żółciowego oraz szerokość dróg żółciowych. W przypadku podejrzenia kamicy przewodowej zazwyczaj dodatkowo zlecane są badania laboratoryjne tj. próby wątrobowe oraz stężenie bilirubiny z uwzględnieniem frakcji bilirubiny sprzężonej. Na podstawie obrazu klinicznego oraz wyników badań obrazowych i laboratoryjnych ustala się leczenie pacjenta. Pomocny w diagnostyce może być także rezonans magnetyczny.
Jakie są metody leczenia pęcherzyka żółciowego?
Najczęstszym postępowaniem w przypadku ataku pęcherzyka żółciowego jest cholecystektomia (https://www.szpitalnaklinach.pl/oddzial/chirurgia-ogolna/), czyli operacyjne wycięcie pęcherzyka żółciowego. To jeden z najpowszechniej przeprowadzanych zabiegów w chirurgii dorosłych. Pęcherzyk żółciowy nie jest organemkluczowym, dlatego możliwe jest normalne życie po jego usunięciu. Operacja odbywa się w znieczuleniu ogólnym i może zostać przeprowadzona dwiema technikami.
Operacja laparoskopowa
To właśnie metoda laparoskopowa jest najczęściej stosowana w zabiegach cholecystektomii. Jej zaletą jest krótki czas hospitalizacji pacjentów, dzięki czemu mogą oni wrócić do domu już następnego dnia po operacji. Od początku lat 90-tych cholecystektomia laparoskopowa zaczęła być stosowana jako podstawowa technika usuwania pęcherzyka żółciowego, zastępując z sukcesem operacje otwarte. Laparoskopia minimalizuje również uraz chirurgiczny, dzięki czemu ryzyko wystąpienia ewentualnych powikłań jest o wiele niższe niż w przypadku metody klasycznej.
Operacja otwarta
Zdarza się, że operacja pęcherzyka żółciowego musi być wykonana techniką klasyczną, dzieje się tak najczęściej, gdy zabieg metodą laparoskopową wiąże się z trudnościami technicznymi. Jednak przy obecnym postępie technologicznym i dużym doświadczeniu chirurgów w wykonywaniu procedur laparoskopowych, zabiegi otwarte powinny być wybierane jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Po operacjach klasycznych pacjenci muszą dłużej pozostać w szpitalu, odczuwają większe dolegliwości bólowe i częściej obserwowane są u nich takie powikłania jak zrosty czy przepukliny pooperacyjne.