Życie z alergią na kurz czy roztocza wymaga zachowania dodatkowych środków ostrożności. Mieszkanie musi być sprzątane regularnie, trzeba też starać się o to, by korzystać z takich materiałów, które nie zaostrzą ewentualnych objawów. Tyczy się to w szczególności wyboru pościeli. Komfortowy sen to podstawa, a ten nie obejdzie się bez wygodnej, antyalergicznej poduszki. Na co zwrócić uwagę?

Poduszka dla alergika – o czym pamiętać?

O ile pod względem walorów estetycznych możemy dowolnie przebierać w poduszkach, o tyle musimy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Nie ma znaczenia, czy to będzie poduszka pikowana, gładka, kolorowa czy jednolita – dla alergika powinno liczyć się wypełnienie i materiał poszewki.

Pościel antyalergiczna powinna być wykonana w taki sposób, by można ją było prać przynajmniej w temperaturze 60°. Dopiero wówczas będziemy pewni, że pozbędziemy się wszystkich roztoczy. Należy też zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza, dlatego poduszka powinna odprowadzać wilgoć, a nie ją gromadzić. 

Wypełnienie

Osoby cierpiące na alergię zdecydowanie powinny zrezygnować z pościeli wypełnionej puchem i pierzem. Choć tak wykonane poduszki są wygodne, to mogą jednak silnie uczulać. Podobnie jest z naturalną wełną. Trudno dobrze ją wyprać, a przy okazji również może wywołać reakcję alergiczną.

Szukając poduszki dla alergika, można spróbować z naturalnym lateksem (oczywiście pod warunkiem, że ktoś nie jest na niego uczulony). Nie gromadzi kurzu i roztoczy, a przy tym jest sprężysty. Dobrym rozwiązaniem będą także poduszki z wypełnieniem syntetycznym, np. poliestrowym. Sztuczne materiały nie uczulają, a jeśli wybierzemy takie od sprawdzonego producenta, np. https://expertsnu.pl/, to możemy być pewni co do ich trwałości i elastyczności. 

Poszewka

W tym przypadku najlepiej sprawdzą się klasyczne poszewki bawełniane. Nie przyciągają kurzu, a jednocześnie nie sprawiają żadnych kłopotów w utrzymaniu – nie trzeba ich prać w specjalnych warunkach. Jednocześnie są miękkie i przyjemne w dotyku. Równie ciekawym rozwiązaniem będzie len. Doskonale przepuszcza powietrze, więc przyda się szczególnie podczas upałów. 

Dodaj komentarz