Zabiegi leczenia pijawkami znane były od wieków. Wzmianki na ten temat pojawiają się między innymi w podaniach ze starożytnego Egiptu. Już wówczas używanie pierścienic odżywiających się krwią było uważane za korzystne dla zdrowia. Współcześni medycy coraz chętniej powracają do hirudoterapii, jako naturalnej metody leczenia wielu schorzeń.
Co to jest hirudoterapia?
Zabieg leczniczy z wykorzystaniem pijawek polega na przystawianiu ich do skóry człowieka w odpowiednich miejscach. Metoda działa dzięki substancjom aktywnym, które są zawarte w ślinie tego gatunku pierścienic. Podczas ugryzienia lecznicze składniki przedostają się bezpośrednio do krwiobiegu i następnie oddziałują na organizm. W ten sposób można między innymi poprawić krążenie, a także zniwelować stan zapalny i jego objawy takie jak ból czy obrzęk. Leczenie pijawkami stosuje się pomocniczo w leczeniu wielu chorób dotykających różnych układów w organizmie człowieka.
W czym pomoże hirudoterapia?
Leczenie pijawkami okazuje się mieć zastosowanie w wielu gałęziach medycyny. Przede wszystkim zabieg może być pomocny przy różnego typu problemach dotykających układu krążenia, takich jak miażdżyca, zbyt wysoki poziom cholesterolu czy żylaki. Oprócz tego hirudoterapię stosuje się też przy różnego rodzaju urazach i stanach zapalnych, chorobach układu moczowego i typowo kobiecych schorzeniach układu rozrodczego. Co ciekawe, leczenie pijawkami okazuje się przydatne również w terapii zaburzeń nastroju, na przykład depresji.
Bezpieczeństwo zabiegu
Leczenie pijawkami współcześnie jest bardzo bezpieczną metodą. Do zabiegu wykorzystuje się jedynie organizmy hodowane w sterylnych warunkach laboratoryjnych i stosuje się je jednorazowo. Po jednokrotnym użyciu pijawki są niszczone zgodnie z zasadami. Dzięki temu nie ma ryzyka zarażenia się chorobami przenoszonymi przez krew podczas wykonywania hirudoterapii. Dodatkowo przed zabiegiem zwykle prowadzi się z pacjentem wywiad, który pozwala wykluczyć ewentualne czynniki, które mogłyby zagrozić jego bezpieczeństwu podczas zabiegu.