Porody w wodzie są znakomitą alternatywą dla porodów tradycyjnych. Kobiety rodzące w ten sposób potwierdzają, że takie porody są mniej bolesne, a dzieci lepiej się rozwijają.

Porody w wodzie to jedna ze „specjalizacji” Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka. Pierwsze dziecko urodzone w ten sposób w Zabrzu przyszło na świat 31 grudnia 2014 roku. Przez półtora roku działalności placówki urodziło się w ten sposób w Zabrzu blisko 60 dzieci.

-Takie porody trwają krócej i są mniej bolesne. Kobiety szybciej wracają do formy, a dzieci są spokojniejsze i lepiej się rozwijają. Porody do wody obywają się bez interwencji medycznych. Wiele przyszłych matek zgłaszających się do Centrum pyta właśnie o tę formę porodu – podkreśla dr n. med. Mariusz Wójtowicz, dyrektor Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka.

Poród każdą metodą to wyjątkowe przeżycie. Specyfika porodów w wodzie pozwala jednak na zapewnienie kobietom dodatkowego komfortu. – Na sali porodowej gra muzyka relaksacyjna, palą się świece zapachowe. W porodach uczestniczą partnerzy kobiet, którzy mogą robić zdjęcia i kręcić filmy. Dzieci po przyjściu na świat nawet do minuty przebywają pod wodą. Bodźce zewnętrzne są tłumione, dzięki temu dzieci są o wiele spokojniejsze. To naprawdę wyjątkowy moment – podkreśla mgr Karolina Raczak-Moroń, położna oddziałowa bloku porodowego Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka.

W sobotę 28 maja dzieci urodzone w ten sposób w Zabrzu ponownie pojawią się w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka. Razem ze swoimi mamami wezmą udział w Dniu Otwartym Centrum. – To będzie nie tylko okazja do wspomnień, ale i do dyskusji o wyjątkowości porodów w wodzie i ich konkretnych zaletach. Będziemy gościć mamę, która jedno ze swoich dzieci urodziła droga cesarskiego cięcia, a drugie w wodzie, właśnie w naszym Centrum. Będzie okazja to porównania obu porodów. Nie mam jednak wątpliwości, który rodzaj porodu wygra w tym porównaniu – mówi mgr Karolina Raczak-Moroń, która w swojej pracy odebrała już prawie 400 porodów w wodzie.

Dzień Otwarty Centrum Zdrowia Matki i Dziecka odbędzie się w sobotę 28 maja, w godzinach od 10.00 do 17.00, na terenie Szpitala Miejskiego w Zabrzu (ul. Zamkowa 4). Spotkanie mam dzieci, które urodziły się w wodzie rozpocznie się po wykładach około godz. 11:00.

Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęła Pani Prezydent Miasta Zabrze Małgorzata Mańka – Szulik.

Dodaj komentarz