Wiosenny okres zachorowań na grypę i przeziębienie to czas, w którym warto znać sposoby na zwalczanie podwyższonej temperatury. Dziś przedstawimy kilka z nich, które działają szybko i skutecznie pozwalają obniżyć gorączkę. Oto one:

Środki przeciwgorączkowe

Wielu z nas przy pierwszych objawach infekcji, gdy temperatura zaczyna rosnąć, sięga po środku przeciwgorączkowe. Możemy wybrać zarówno takie, które mają wyłączne działanie obniżające temperaturę, jak i te działające również przeciwzapalnie. Zawarte w nich składniki pomagają wówczas nie tylko obniżyć gorączkę, ale również walczyć z atakującymi organizm drobnoustrojami.

Sięgając po środki przeciwgorączkowe warto uważnie przeczytać ulotkę i zwrócić uwagę nie tylko na częstotliwość podawania kolejnych dawek, ale również dopuszczalną dawkę dobową. Stosując się do nich będziemy mieć pewność, że nie przedawkujemy leku.

Chłodne kompresy i kąpiel

Równolegle ze środkami przeciwgorączkowymi możemy stosować wychładzające kompresy na kark, głowę czy pachwiny. Możemy również wykorzystać chłodzącą kąpiel, podczas której schłodzimy całe ciało. Należy jednak uważać, by różnica temperatury pomiędzy wodą, a ciałem osoby z gorączką nie była większa niż dwa stopnie.

Dużo wody i herbatka z lipy

Należy również pamiętać, żeby w czasie gorączki przyjmować dużo płynów. Może to być zwyczajna woda, ale świetnie sprawdza się również napar z kwiatu lipy. Ma on działanie napotne, a pamiętajmy, że pocenie się to naturalny sposób naszego organizmu na schłodzenie się.

A co w razie dreszczy?

Czasem przy okazji choroby pojawiają się dreszcze z powodu gorączki. Zwykle jest to objaw szybkiego wzrostu temperatury i jest to dobry moment, by sięgnąć po środek przeciwgorączkowy. W tym czasie człowiekowi jest zimno i wcale nie ma ochoty na kąpiele chłodzące. Można więc nieco mocniej go okryć, by zniwelować uczucie zimna, a gdy temperatura się ustabilizuje, to odkryć go, a w razie spocenia zmienić ubranie na suche.

Dowiedź się więcej jak zadbać o siebie w sezonach przeziębień z artykułu http://febrisan.pl/porady/jak-dbac-o-siebie-w-sezonie-przeziebieniowym/

Dodaj komentarz