Posiadacze kota, pragnący zapewnić swojemu pupilowi zdrowie i dobre życie, powinni dbać o jego sposób odżywiania. Nie należy podkarmiać zwierzaka resztkami ze stołu, a już na pewno nie wolno podawać mu słodyczy i gorzkiej czekolady. Dobra karma zapewni zwierzęciu poczucie sytości i dostarczy wszystkich niezbędnych składników odżywczych, białek, tłuszczy, kwasów Omega-3 i Omega-6. Dobra karma jest wzbogacona o taurynę, która jest aminokwasem niezbędnym dla życia i zdrowia kota. Kot niewłaściwie odżywiany może zachorować, a wówczas konieczna będzie wizyta u weterynarza.

Stop podkarmianiu stołowymi odpadkami

Zapewne każdy posiadacz kota chciałby, aby jego pupil był zdrowy, radosny i chętny do zabawy. Dlaczego więc tak często domownicy podkarmiają koty resztkami ze stołu, nie dbając o to, by ich ukochany pupil miał zapewniony odpowiedni pokarm? Wiele rodzajów pożywienia dobrych dla ludzi, stanowi dla zwierząt zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W żadnym wypadku nie powinniśmy dawać kotu słodyczy, które powodują u niego cukrzycę, otyłość i psucie się zębów. Śmiertelnie szkodliwa jest dla kota gorzka czekolada, ze względu na zawartość trującej dla nich teobrominy. W razie jakichkolwiek wątpliwości, warto skonsultować się z weterynarzem (http://duowet.net/), który podpowie, czym możemy karmić kota, a czego unikać.

Jaką karmę dla kota wybrać?

Dobra karma zapewnia uczucie sytości i jednocześnie dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Posiada właściwą ilość białek i tłuszczy, kwasy Omega-3 i Omega-6. Nie powinna zawierać szkodliwych wypełniaczy, np. popiołu. Istotne jest źródło pochodzenia komponentów karmy – powinno to być przede wszystkim mięso bądź ryby. Dobra karma jest wzbogacona w taurynę, której najbogatszym źródłem jest mięso mysie. Tuszka mysia zawiera aż 7000 mg tauryny na 1000 g! Dla porównania, surowe mięso wieprzowe zawiera jej 1600 mg/1000 g. Drobne gryzonie są naturalnym pokarmem dla kota, stąd koty trzymane w miejskich mieszkaniach mogą mieć niedobory tego cennego aminokwasu. Dużo tauryny kot wydala wraz z moczem, stąd potrzeba ciągłego jej uzupełniania. Tauryna wykazuje silne działanie odtruwające, dlatego zwierzęciu takiemu jak kot, który różne rzeczy potrafi brać do pyszczka, jest niezbędna.

Niewłaściwe żywienie przyczyną kocich chorób

Jeżeli kot jest źle odżywiany, nie zdziwmy się, jeśli zachoruje. Zapalenie żołądka i jelit, przewlekły lub ostry nieżyt błony śluzowej żołądka, obecność w żołądku ciała obcego to przykłady chorób układu pokarmowego, jakie mogą spotkać naszego zwierzaka. Wówczas konieczne będzie odwiedzenie weterynarza lub nawet wykonanie zabiegu operacyjnego (zobacz: http://duowet.net/chirurgia-miekka-i-twarda/).

Dodaj komentarz