Stomatologia z roku na rok się rozwija. Postępowanie diagnostyczno-lecznicze sprawia coraz mniej bólu lub jest wręcz bezbolesne, a nowoczesne metody skutecznie pozwalają usunąć kamień i wybielić zęby. Jest kilka zabiegów, na które warto się zdecydować. Nasze zęby z pewnością nam się odwdzięczą.

Skaling

Kamień nazębny jest przyczyną krwawienia dziąseł podczas mycia zębów czy jedzenia. Jeśli się go nie pozbędziemy, może prowadzić do stanów zapalnych przyzębia, osłabienia korzeni zębów czy parodontozy. Zabieg skalingu można przeprowadzić jedynie w gabinecie stomatologicznym. Najlepiej sprawdza się skaling ultradźwiękowy. Innowacyjne narzędzie – skaler –  wyposażone jest w oscylujące końcówki, które wytwarzają ultradźwięki. Dokładne kruszenie i odpryskiwanie kamienia (nawet z przestrzeni międzyzębowych) następuje po przyłożeniu głowicy skalera do zęba. Zabieg ten powinno się wykonywać mniej więcej co pół roku.

Piaskowanie

Piaskowanie http://centrumstomatologicznelegnica.pl/ wykonuje się w miejscach, do których nie mógł dostać się skaler. Jak wygląda zabieg? Stomatolog wykorzystuje do tego celu piaskarkę, która pod wpływem ciśnienia uwalnia ziarenka piasku i czyszczą one powierzchnię szkliwa z osadu. Z kolei podczas polerowania, na tradycyjne urządzenie do wiercenia zębów nakłada się specjalną szczoteczkę lub gumkę i pastę polerującą zawierającą substancje ścierne. Wykonywanie zabiegu zaleca się co pół roku.

Fluoryzacja

Fluor przyczynia się do wzmocnienia szkliwa i chroni zęby przed próchnicą. Przed nałożeniem na zęby preparatu z fluorem, należy je dokładnie wyczyścić (również z kamienia i osadu). Po oczyszczeniu zębów dentysta nasącza ich płytkę fluorem, który przenika do szkliwa. Jeśli nasze zęby mają dużą skłonność  do próchnicy, proces ten można powtarzać co 3 miesiące.

Wybielanie

Śnieżnobiały uśmiech to marzenie wielu z nas. Jednak domowe sposoby wybielania zębów nie przynoszą spodziewanych efektów. Dlatego warto zdecydować się na profesjonalny zabieg. Warunkiem przeprowadzenia zabiegu muszą być zdrowe zęby i szczelne plomby. Najlepszą metodą wybielania jest lampa. Lekarz zabezpiecza dziąsła specjalnym preparatem, a następnie nakłada na zęby żel wybielający i naświetla go lampą, która emituje zimne światło. Aby efekt był widoczny warto zrobić 2-3 takie sesje.

Dodaj komentarz