Dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej to absolutna podstawa, o której powinien wiedzieć każdy świadomy swojego zdrowia człowiek. Odpowiednie zabiegi pozwolą utrzymać zęby w bardzo dobrej kondycji i wizyty w gabinetach stomatologicznych będą mogły ograniczyć się samej kontroli, która zakończy się słowami: wszystko w porządku, widzimy się za pół roku na ponownej kontroli. Dlaczego zatem statystyki mówią, że Polacy, mimo iż o podstawy dbają, są na szarym końcu rankingów tworzonych w oparciu o zdrowie jamy ustnej.

Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że odcień zębów jest w bardzo dużej mierze uwarunkowany genetycznie i jeśli myjemy zęby tylko po to, aby stały się bielsze, to pomijamy bardzo wiele ważnych aspektów niezwiązanych z kolorem. Efekt bielszych zębów pozwoli uzyskać asortyment dla stomatologów i zabiegi wykonywane w gabinecie stomatologicznym. Jednak należy mieć na uwadze fakt, że zdrowie zęby to nie zawsze białe zęby, dlatego nie powinno się traktować tego jako wyznacznika.

Myj zęby po każdym posiłku – od razu

Prawdą jest, że mycie zębów dwa razy dziennie to absolutnie minimum i podstawowa zasada higieny. Jednak, co dla wielu stanowi bardzo dziwny fakt, mycie zębów od razu po posiłku jest bardzo dużym błędem. W jamie ustnej zachodzą różne procesy i różne substancje i składniki wywołują różne reakcje. Szkliwo, które stanowi podstawową ochronę naszych zębów przed próchnicą, może zostać mocno osłabione w kontakcie z pożywieniem. Umycie zębów zaraz po posiłku może spowodować utratę tej warstwy ochronnej, która została osłabiona. Brak szkliwa to pierwszy i największy krok do problemów z próchnicą.

Aby uniknąć takich nieprzyjemnych konsekwencji należy używać past, które dostaniemy w każdym dobrze zaopatrzonym w materiały dla stomatologów gabinecie oraz konieczne jest odczekaniu kilkudziesięciu minut, aby przystąpić do szczotkowania.

Nie tylko słodkości niszczą zęby

Wyeliminowanie ze swojego jadłospisu produktów zawierających cukier nie zażegna problemów z próchnicą. Oczywiście zmniejszy się w jakimś stopniu ryzyko demineralizacji tkanek zęba, jednak nie tylko cukier jest czynnikiem determinującym powstawanie próchnicy. Kwasy potrafią równie skutecznie osłabić szkliwo, a wtedy bakterie mają bardzo łatwy dostęp do zębów. Dopiero wyeliminowanie tych trzech czynników mogłoby dać gwarancję pełnego sukcesu, niestety w obecnych warunkach i mnogości potraw jest to niemalże nierealne.

Wystarczy szczoteczka i pasta do zębów, aby zachować pełną higienę jamy ustnej

Nic bardziej mylnego! Aby kompleksowo zadbać o swoje zęby, trzeba wyposażyć się w trochę szerszy asortyment stomatologiczny niż przeciętnie. Płyn do płukania jamy ustnej i nić dentystyczna są tak samo ważne, jak szczoteczka do zębów i odpowiednio dobrana pasta. Nić dentystyczna pozwala na usunięcie resztek pokarmowych z przestrzeni międzyzębowych, do których nie dociera szczoteczka, z kolei płyn do płukania pozwoli na ich oczyszczenie z nagromadzonych bakterii.

Świadomość tych prawd pozwoli znacznie skuteczniej zadbać o higienę zębów i znacząco obniży ryzyko powstania próchnicy.

Dodaj komentarz