Wraz z wiekiem zmieniają się nasze preferencje i zapotrzebowanie na sen. Przykładowo noworodek może przesypiać nawet 17 godzin na dobę, z kolei człowiek dorosły średnio śpi 7-9 godzin. Wraz z tym ulega zmianie nasze ciało, zdrowie może wymagać nieco innej opieki, dlatego musimy zadbać o to, by łóżko było w pełni dostosowane do potrzeb. Co kupić, kiedy urządzamy sypialnię dla osoby starszej?

Wysokość ma znaczenie

Większość osób preferuje łóżka niezbyt wysokie, które pozwalają na umieszczenie pod nimi wsuwanych szuflad z drobiazgami i nie sprawiają kłopotu podczas codziennego sprzątania. Równie popularne są modele na niskich nóżkach, w mieszkaniach możemy też zobaczyć materace położone bezpośrednio na podłodze. Jednak w przypadku seniora łóżko z wysokim spaniem to najlepsze rozwiązanie. Osobie starszej trudniej wstać ze zbyt nisko umieszczonego materaca. Dlatego wyszukując „łóżka Kraków” upewnijmy się, że wybrany produkt ma odpowiednią wysokość. 

Z czego powinna być rama?

Wybierając ramę, dobrze zastanowić się nad taką, która jest bardziej zabudowana, np. posiada z trzech stron pojedyncze szczebelki. Dzięki temu nasza babcia czy dziadek będą mieli czego się chwycić, gdy zapragną wstać. Dodatkowo rama powinna być mocna i wytrzymała, można więc postawić np. na lite drewno, które jest solidne, a przy tym wygląda bardzo estetycznie.

Jaki stelaż?

Stelaż musi być na tyle sprężysty, by idealnie dopasowywać się do ruchów ciała i ewentualnego przesuwania materaca. To od niego zależy, czy łóżko będzie wygodne i stabilne.

Co z materacem?

Wybór materaca dla osoby starszej nie jest najprostszym zadaniem. Lepiej zrezygnować z modeli sprężynowych – mogą uciskać na kręgosłup, ponadto są dość ciężkie, więc ich odwracanie lub przygotowanie do wietrzenia może się okazać uciążliwe. Jeśli senior nie jest uczulony na lateks, to materac lateksowy sprawdzi się znakomicie. Równie polecana jest pianka termoelastyczna, doskonale podpierająca kręgosłup i pozwalająca na zajęcie wygodnej pozycji. Materac piankowy nie odkształca się pod wpływem użytkowania i pozwoli starszej osobie w pełni wypocząć.

Łóżko dla seniora możesz skompletować na https://expertsnu.pl/.

Dodaj komentarz