Wiele osób narzeka na pieczenie oczu, uczucie piasku czy też łzawienie. Oczywiście na taki stan rzeczy ma wpływ wiele czynników, choćby zbyt długie siedzenie przez komputerem, czy też tabletem. Możemy tutaj przyjąć zasadę „cóż, taki mamy klimat”, albo coś z tym zrobić. Tutaj z pomocą przychodzi ortoptyka i liczne ćwiczenia. Wykonywanie gimnastyki oczy pozwala nie tylko na relaks, ale i zapobiega pogłębianiu się dolegliwości czy też pojawieniu się zespołu suchego oka. Zatem nie czekaj i ćwicz z nami już dziś.

Ćwiczenie numer jeden: proste, a tak efektywne

Warto docenić naukę jaką jest ortoptyka, która zajmuje się m.in. leczeniem zeza, ale również usprawnieniem funkcji obuocznego widzenia. Otóż trzeba wiedzieć, że wiele ćwiczeń jest bardzo pomocnych w przypadku zmęczonych oczu, a co ważne można je wykonywać szybko. Pierwsze ćwiczenie pozwala się zrelaksować. Otóż siedząc przed komputerem należy unieść wzrok powyżej niego i skupić się na przedmiotach znajdujących się w tym miejscu, następnie robimy to samo, tyle że patrzymy na rzeczy znajdujące się poniżej komputera. Teraz należy przenieść wzrok na dalej znajdujące się przedmioty i ową odległość należy sukcesywnie zwiększać. Pozostaje już ćwiczenie powtórzyć kilka razy, a w przerwie pomiędzy kolejnymi należy kilkakrotnie zamrugać, co dodatkowo pozwoli na nawilżenie oczu. Tutaj mamy dla was małą radę, a więc wybierajcie punkty o zielonej czy seledynowej barwie, wszak ma ona działanie relaksacyjne. Wystarczy takie ćwiczenia wykonywać kilka razy w ciągu dnia.

Ćwiczenie numer dwa: popraw ostrość widzenia

Nasza kolejne ćwiczenie jest także bardzo łatwe do wykonania, a jednocześnie możecie wykonać je kiedy tylko macie na to ochotę. Dzięki niemu nie tylko poprawicie ostrość widzenia, ale wasze oczy nie będą tak zmęczone oraz przesuszone. Otóż na samym początku przyda wam się jakiś przedmiot np. długopis, który trzymacie w ręce na wysokości oczu. Teraz skupcie się na nim, a następnie jak najszybciej przenieście wzrok na inny przedmiot, który znajduje się w zasięgu waszego wzroku. Teraz koniecznie zamknijcie oczy na około 10 sekund, najlepiej głośno liczcie, a po ich otwarciu bardzo szybko mrugajcie. Pamiętajcie przy tym, że regularnie wykonywane ćwiczenia przyniosą świetne efekty. Takie ćwiczenie warto powtarzać około 5 razy po sobie. Alternatywą jest ćwiczenie, które można określić „w prawo, w lewo”, wszak na tym w dużej mierze będzie polegać. A więc zamknijcie oczy i popatrzcie w jedną stronę, a następnie nie otwierając oczu, ani też nie przekręcając głowy w drugą stronę. Taki stan warto utrzymać przez kilka sekund, pamiętajcie też, aby się nie spieszyć i bardzo powoli wykonywać to ćwiczenie, dzięki temu także efekty będą lepsze.

Ćwiczenie numer trzy: ruchy gałek ocznych

Również kolejne ćwiczenie bardzo szybko możecie wykonać, jednak najlepiej robić to w czasie przerwy, wszak będzie wymagać ono dużego skupienia i relaksu. Otóż koniecznie wygodnie usiądźcie i patrzcie w jeden punkt. Teraz pamiętajcie, aby nie poruszać głową, lecz bardzo powoli prowadzić wzrok w jedną stronę, a następnie wrócić do punktu wyjścia, czyli ponownie patrzcie w przód. Koniecznie powtórzcie ćwiczenie, tyle że patrząc w drugą stronę. Taką gimnastykę możecie wykonywać także leżąc, niemniej niezależnie czy będzie stać, siedzieć, czy leżeć niezbędne jest jej powtarzanie i systematyczne wykonywanie.

Ćwiczenie numer cztery: jezioro

Nasza ostatnia propozycja nazywa się dosyć przekornie, a mianowicie jezioro. Choć wcale nie będziecie musieć wybrać się nad jezioro. Wystarczy tylko, że pomalujecie kartkę na niebiesko, tak aby przypominała taflę. Następnie powieście ją w odległości jednego metra od waszego stanowiska pracy. Za każdym razem, kiedy będziecie czuć, że wasze oczy są zmęczone spojrzyjcie na taflę przez kilka sekund, co pozwoli im odpocząć. Takie ćwiczenie powtarzajcie w miarę często, pamiętajcie też, aby na kartkę patrzeć przez dobre kilka sekund.

Regularne ćwiczenia pozwolą odpocząć Waszym oczom. Jeżeli jednak nadal są bardzo suche, to możecie dodatkowo stosować specjalne kropelki nawilżające. Absolutnie nie należy ich pocierać, gdyż wtedy to nieprzyjemne uczucie będzie się zwiększać. Ćwiczenia ortoptyczne z zasłanianiem jednego oka z pewnością będą odpowiednie dla osób zezujących. Ortoptyka daje bardzo wiele możliwości.

Dodaj komentarz