Choć nowoczesna medycyna wciąż się rozwija, czasami to właśnie naturalne metody leczenia są bardziej sprawdzone i skuteczne. Jedną z takich metod jest larwoterapia. Jak działają larwy? W jakich przypadkach mogą nam pomóc?

Czym właściwie jest larwoterapia?

Ta metoda terapeutyczna staje się obecnie tak popularna jak leczenie pijawkami http://pijawki.abros.pl/leczenie-pijawkami. Larwoterapia stosowana jest zwykle u pacjentów z głębokimi, często zakażonymi ranami, które nie chcą się goić. Do rany wprowadza się wówczas żywe, jałowe larwy muchy plujki, które usuwają martwą tkankę i dezynfekują ranę. Dzięki temu rany szybciej się goją.

Jakie są wskazania do larwoterapii?

Głównie larwoterapia stosowana jest u osób ze stopą cukrzycową, u których doszło do martwicy. Ponadto wskazaniem do tej metody leczenia są także rozległe, zakażone rany urazowe; oparzenia; zakażenia układu kostnego czy owrzodzenia. Czasami larwy mogą być też skuteczne, gdy mamy do czynienia z ciężkimi infekcjami skóry i tkanek, wywołanymi przez metycylinooporne gronkowce i pałeczkę ropy błękitnej.

Jak działają larwy?

Właściwie działanie larw postrzega się trojako. Przede wszystkim oczyszczają one ranę z zainfekowanej tkanki. Na początek wydzielają enzymy proteolityczne, które upłynniają martwą tkankę, a następnie ją zjadają. Co więcej, robią to z tak dużą precyzją, że nie byłoby to możliwe do wykonania w czasie zabiegu chirurgicznego.

Kolejne działanie larw to odkażanie rany. Podobnie jak pijawki w hirudoterapii http://pijawki.abros.pl/, również larwy wydzielają substancje o działaniu przeciwbakteryjnym. Jeśli jakaś bakteria nie zostanie zabita, larwa ją pochłania i trawi. I tutaj larwy mają pewną przewagę nad antybiotykami, bowiem w przeciwieństwie do leków, działają na wszystkie szczepy bakterii.

Ostatnim etapem „pracy” larw jest przyspieszenie gojenia się ran. W wydzielinie tych małych żyjątek znajdują się substancje, które usprawniają działanie naskórkowego czynnika wzrostu. Ponadto przyczyniają się one również do wzrostu ludzkich fibroblastów i chondrocytów.

Aby uzyskać lepsze efekty, zwykle larwoterapię łączy się z hirudoterapią.

Dodaj komentarz