Wyrastanie mleczaków u dziecka nie zawsze musi być męczące zarówno dla rodziców, jak i malucha. Nieprzyjemne objawy towarzyszące ząbkowaniu można skutecznie łagodzić. Warto poznać te metody i wdrażać je w życie. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo nerwów, unikniemy nieprzespanych nocy, a przede wszystkim pomożemy naszemu dziecku przetrwać ten trudny czas. Co najczęściej polecają specjaliści i inne mamy?

Kiedy zaczynają wyrastać zęby

Pierwszy ząb pojawia się zwykle, gdy maluszek ukończy około szósty miesiąc życia. Przyjmuje się, że wszystkie mleczaki – których jest łącznie 20 – wyrastają do momentu, w którym dziecko osiągnie wiek 2,5 lat. Jednakże ząbkowanie jest  bardzo indywidualną kwestią. Niektórym dzieciom pierwsze ząbki wyrzynają się około 3 miesiąca, a u innych tuż przed pierwszymi urodzinami. Moment, w którym pojawi się pierwszy ząbek, może być przekazywany z pokolenia na pokolenie – jeśli mama lub tata ząbkowali wcześnie, to jest duże prawdopodobieństwo, że tak samo będzie w przypadku dziecka.

Objawy ząbkowania

Do głównych symptomów rozpoczynającego się procesu ząbkowania zaliczyć można : nadmierne ślinienie, wkładanie do buzi zabawek i własnych rączek, zaczerwienienie i opuchnięcie dziąseł, rozdrażnienie, płaczliwość, mniejszy apetyt, a także kasłanie (wynikające z nienadążania przełykania nadmiernej ilości śliny) czy wysypka wokół ust – efekt podrażnienia skóry przez wypływającą z buzi ślinę.   W trakcie ząbkowania u dziecka można zaobserwować także stolce o luźniejszej konsystencji, które są spowodowane połykaniem dużej ilości śliny oraz podwyższoną temperaturę – reakcję organizmu na stan zapalny w jamie ustnej.

Łagodzenie bólu

Pierwszą rzeczą niezbędną w trakcie ząbkowania jest gryzak. Najlepiej, jeśli będzie on wypełniony wodą. Zabawkę tę warto wcześniej włożyć do lodówki, aby chłód ukoił ból dziąseł i zmniejszył opuchliznę. Gryzak na ząbkowanie wykonany jest z wytrzymałego i nietoksycznego materiału, dlatego nie należy się obawiać, że w jakikolwiek sposób zaszkodzi dziecku. Ponadto jest on świetnym środkiem uspokajającym, gdy maluch jest marudny.

Kolejnym sposobem na uśmierzenie bólu jest masaż dziąseł. Należy dokładnie umyć ręce, a następnie palcem wskazującym masować obolałe dziąsła. Można także wziąć kawałek lodu, zawinąć go w czystą szmatkę i przesuwać delikatnie po dziąsłach dziecka.

Ponieważ ząbki rosną również w nocy, to zadbajmy o spokojny sen maluszka. Warto kupić specjalny przeciwbólowy żel na ząbkowanie, dostępny w aptece bez recepty. Po wyciśnięciu zalecanej ilości preparatu należy go delikatnie wmasować w dziąsła dziecka.

Obfite ślinienie oraz niechęć do ssania może być przyczyną odwodnienia. Dlatego trzeba pilnować dziecka, aby przyjmowało dużo płynów. Najodpowiedniejsze będą chłodne napoje typu woda czy herbatki, które działają jak kompres.

Co więcej, należy pamiętać, że w okresie ząbkowania dziecko jest marudne i pomimo tego, że twoja cierpliwość wisi na włosku i czujesz się bezsilna, postaraj się jak najwięcej czasu poświęcać dziecku, przytulaj go, noś na rękach, bo to właśnie twoja miłość i czuły dotyk działa na maluszka najlepiej.

Dodaj komentarz