Sprawdzone sposoby na suchość oczu

Zespół suchego oka jest schorzeniem, na które są narażeni pracownicy biurowi, kierowcy, osoby pracujące przy taśmach produkcyjnych oraz pacjenci którzy przeszli laserową korekcję wzroku. Jeśli należysz do jednej z tych grup i zauważasz u siebie objawy takie, jak: pieczenie, swędzenie, kłucie oraz uczucie obecności ciała obcego albo piasku pod powieką, zastosuj te sprawdzone sposoby na suchość oczu.

Zespół suchego oka wiąże się z niedostateczną ilością lub jakością filmu łzowego, który pokrywa powierzchnię rogówki. Może to powodować albo suchość oka i uczucie obecności piasku pod powiekami, albo nadmierne łzawienie i uczucie podrażnienia. Oto kilka sposobów, dzięki którym skutecznie wyleczysz objawy.

Stosuj krople do oczu, ale tylko nawilżające

Jeśli chcesz mieć pewność, że nie zaszkodzisz sobie korzystając z nieodpowiednich kropli do oczu, wyraźnie powiedz farmaceucie, jaki problem chcesz z ich wykorzystaniem wyleczyć. Na zespół suchego oka pomagają nawilżające krople do oczu z kwasem hialuronowym, na bazie lipidów. Przylegają one do powierzchni oka i pomagają odbudowywać film łzowy, którego niedostateczna jakość albo ilość powoduje podrażnienie. Nie stosuj kropli na zaczerwienione oczy, gdyż one mogą pogorszyć twoje samopoczucie zwiększając ciśnienie w gałce ocznej i jeszcze bardziej ją wysuszając. Krople do oczu stosuj, kiedy zaczynasz odczuwać dyskomfort albo suchość oka.

Woda – i tak, i nie

Jeśli odczuwasz suchość oczu, woda może pomóc, ale tylko w wypadku jeśli się jej napijesz i tym samym nawodnisz organizm. Nie próbuj przemywać oczu zwykłą wodą, gdyż wcale nie nawilżysz w ten sposób rogówki, a tylko wypłuczesz resztki filmu łzowego, którego warstwa i tak jest najwyraźniej za cienka. Na suchość oczu, podobnie jak na suchość skóry i spierzchnięte usta może pomóc wypicie szklanki lub dwóch szklanek wody. Zdarza się, że uczucie obecności piasku pod powiekami wynika z nieprzespanej nocy albo z odwodnienia.

Naturalne metody na suche oko

Do naturalnych metod pozwalających uniknąć uczucia suchości oka należą: ograniczenie czasu spędzanego przed ekranem urządzeń elektronicznych takich, jak komputer, telefon czy telewizor, zdrowa dieta bogata w kwasy tłuszczowe Omega 3 (znajdziesz je w tłustych rybach, jak łosoś, makrela, śledź i sardela, oraz w olejach roślinnych, na przykład w oleju lnianym), a także łagodna gimnastyka oka polegająca na poruszaniu gałkami ocznymi pod zamkniętymi powiekami. Zmieniając dietę i spędzając mniejszą ilość czasu przed komputerem, znacznie ograniczasz ryzyko wystąpienia zespołu suchego oka. Jeśli jednak zaczynasz odczuwać dyskomfort podczas pracy, zrób sobie przerwę na relaks. Odejdź od ekranu, wywietrz pomieszczenie i zamknij oczy, przykrywając je wnętrzem dłoni. W ten sposób pobudzisz oko do wytwarzania naturalnych łez.