Zespół suchego oka jest schorzeniem, na które są narażeni pracownicy biurowi, kierowcy, osoby pracujące przy taśmach produkcyjnych oraz pacjenci którzy przeszli laserową korekcję wzroku. Jeśli należysz do jednej z tych grup i zauważasz u siebie objawy takie, jak: pieczenie, swędzenie, kłucie oraz uczucie obecności ciała obcego albo piasku pod powieką, zastosuj te sprawdzone sposoby na suchość oczu.
Zespół suchego oka wiąże się z niedostateczną ilością lub jakością filmu łzowego, który pokrywa powierzchnię rogówki. Może to powodować albo suchość oka i uczucie obecności piasku pod powiekami, albo nadmierne łzawienie i uczucie podrażnienia. Oto kilka sposobów, dzięki którym skutecznie wyleczysz objawy.
Stosuj krople do oczu, ale tylko nawilżające
Jeśli chcesz mieć pewność, że nie zaszkodzisz sobie korzystając z nieodpowiednich kropli do oczu, wyraźnie powiedz farmaceucie, jaki problem chcesz z ich wykorzystaniem wyleczyć. Na zespół suchego oka pomagają nawilżające krople do oczu z kwasem hialuronowym, na bazie lipidów. Przylegają one do powierzchni oka i pomagają odbudowywać film łzowy, którego niedostateczna jakość albo ilość powoduje podrażnienie. Nie stosuj kropli na zaczerwienione oczy, gdyż one mogą pogorszyć twoje samopoczucie zwiększając ciśnienie w gałce ocznej i jeszcze bardziej ją wysuszając. Krople do oczu stosuj, kiedy zaczynasz odczuwać dyskomfort albo suchość oka.
Woda – i tak, i nie
Jeśli odczuwasz suchość oczu, woda może pomóc, ale tylko w wypadku jeśli się jej napijesz i tym samym nawodnisz organizm. Nie próbuj przemywać oczu zwykłą wodą, gdyż wcale nie nawilżysz w ten sposób rogówki, a tylko wypłuczesz resztki filmu łzowego, którego warstwa i tak jest najwyraźniej za cienka. Na suchość oczu, podobnie jak na suchość skóry i spierzchnięte usta może pomóc wypicie szklanki lub dwóch szklanek wody. Zdarza się, że uczucie obecności piasku pod powiekami wynika z nieprzespanej nocy albo z odwodnienia.
Naturalne metody na suche oko
Do naturalnych metod pozwalających uniknąć uczucia suchości oka należą: ograniczenie czasu spędzanego przed ekranem urządzeń elektronicznych takich, jak komputer, telefon czy telewizor, zdrowa dieta bogata w kwasy tłuszczowe Omega 3 (znajdziesz je w tłustych rybach, jak łosoś, makrela, śledź i sardela, oraz w olejach roślinnych, na przykład w oleju lnianym), a także łagodna gimnastyka oka polegająca na poruszaniu gałkami ocznymi pod zamkniętymi powiekami. Zmieniając dietę i spędzając mniejszą ilość czasu przed komputerem, znacznie ograniczasz ryzyko wystąpienia zespołu suchego oka. Jeśli jednak zaczynasz odczuwać dyskomfort podczas pracy, zrób sobie przerwę na relaks. Odejdź od ekranu, wywietrz pomieszczenie i zamknij oczy, przykrywając je wnętrzem dłoni. W ten sposób pobudzisz oko do wytwarzania naturalnych łez.