Około 60% psów ma kłopoty z dziąsłami. Problemy zaczynają się średnio po 2 lub 3 latach życia. Wówczas na zębach rozpoczyna się odkładanie płytki nazębnej, która w konsekwencji przeradza się w kamień nazębny. Jak zatem możemy dbać o uzębienie naszego pupila? Kiedy powinniśmy udać się do weterynarza?

Przyczyny chorób zębów

Głównym czynnikiem wpływającym na choroby jamy ustnej są uwarunkowania genetyczne (nieprawidłowości w zgryzie czy skład śliny), jak również sposób żywienia (sucha karma doprowadza do ścierania płytki). Odkładanie się resztek pokarmowych i bakterii, które standardowo znajdują się w jamie ustnej, jest procesem naturalnym, zachodzącym przez cały okres życia zwierzęcia. Na skutek braku należytej higieny, płytka ta jednak twardnieje pod wpływem składników mineralnych zawartych w ślinie i tworzy się kamień nazębny u psa http://duowet.net/.

Następstwa kamienia nazębnego

Odkładanie się kamienia nazębnego – podobnie jak u ludzi – prowadzi do silnego zapalenia dziąseł. Jeśli z naszej strony nie będzie żadnej reakcji, to stopniowo dojdzie do zaniku dziąseł, odsłonięcia szyjek zębowych i tworzenia kieszonek zębodołowych. Ponadto bakterie i toksyny, przenikające do wnętrza zęba, mogą powodować jego ropne zapalenie, uformowanie się ropnia około wierzchołkowego, a w rezultacie jego wypadnięcie. W przypadku zaawansowanej choroby proces ropny może rozprzestrzenić na kości żuchwy i szczęki. Co więcej, bakterie, które bytują w chorym pysku zwierzęcia, przenoszone są do całego organizmu wraz z każdym przełknięciem śliny. Choroby zębów naszych pupili mogą być również przyczyną chorób serca, nerek lub wątroby. Cały przebieg tych schorzeń jest dla zwierzaka bardzo bolesny i niebezpieczny.

Wizyta u weterynarza

Należy pamiętać o regularnym badaniu jamy ustnej naszych pupili w gabinecie weterynaryjnym http://duowet.net/stomatologia/. Jak często? Co najmniej raz w roku, a u zwierząt starszych lub chorujących przewlekle nawet 2-3 razy w ciągu roku. Jeśli zaobserwujemy u swojego czworonoga chociażby jeden z takich objawów jak: żółty lub brązowy nalot na zębach – tuż przy linii dziąseł, zaczerwienione, krwawiące dziąsła, nieprzyjemny zapach z pyska, nadmierne wydzielanie śliny, niechęć do jedzenia czy trudności w gryzieniu, należy jak najszybciej udać się do weterynarza i podjąć odpowiednie leczenie.

Dodaj komentarz