Każdy z nas chciałby cieszyć się zdrowym uśmiechem, ale jak dbać o zęby we właściwy sposób? Co tak naprawdę szkodzi naszym zębom? Kiedy wszędzie dookoła trafiamy na różne sprzeczne informacje, warto wiedzieć co tak naprawdę jest faktem, a co mitem.
Wydawać by się mogło, że właściwa higiena jamy ustnej to nic trudnego – w końcu każdy z nas wie, że zęby trzeba myć codziennie, a dentysta nfz Radom https://koronadent.pl/ należy odwiedzać regularnie. Powstaje jednak wiele różnych niesprawdzonych informacji odnośnie tego co naszym zębom szkodzi, a co ma na nie dobry wpływ. Ktoś gdzieś coś usłyszał, nie zrozumiał, powtórzył dalej i w ten sposób powstało wiele mitów. W co więc wierzyć, a które teorie można wsadzić między bajki?
Sok z cytryny wybiela – mit!
„Wybielasz zęby? a po co u stomatologa, przecież można to zrobić taniej w domu. Moja babcia miała super sposób” – chyba wielu ludzi decydujących się na wybielanie, słyszało nie raz, że sok z cytryny jest super sposobem na wybielenie zębów. Jest to jednak mit, cytryna zawiera kwas, który może i na chwilę wyczyści zęby z delikatnych przebarwień, ale razem z nimi zejdzie również część naszego szkliwa. Wcześniej czy później trafimy więc na fotel stomatologiczny, a jeśli kwas z cytryny zdąży uszkodzić zęba głębiej – czeka nas leczenie kanałowe Radom .
Zęby należy myć zaraz po jedzeniu – mit!
Nie wiadomo skąd utarło się powiedzenie, że zęby myjemy zaraz po posiłku – jest to ogromny błąd, a jedno co tym osiągniemy, to tylko im zaszkodzimy. Po jedzeniu należy odczekać przynajmniej pół godziny, aby w naszych ustach powrócił neutralny odczyn i dopiero wtedy można sięgnąć po szczoteczkę. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie umycie zębów przed posiłkiem, a zaraz po posiłku możemy przepłukać usta wodą.
Nabiał ma wpływ na nasze zęby – fakt!
Produkty mleczne zawierają wapń, kazeinę oraz witaminę D, które wzmacniają zęby. Zwłaszcza wapń, który odpowiada za to, aby zęby były mocne, więc niedobór tego składnika mineralnego może skutkować poważnymi problemami z uzębieniem. Mleko zawiera jednak laktozę, czyli cukier mleczny, dlatego nie powinno się go pić zaraz przed snem, a jeśli już, to po szklance mleka na wieczór – zawsze należy umyć zęby.