W dzisiejszych czasach, przy intensywnym trybie życia, wiele osób ma problemy z kręgosłupem. Oprócz różnego typu rehabilitacji wskazane jest odpowiednie dbanie o to, co powinno nam posłużyć do późnych lat starości. Plecy, bo o nich mowa, muszą być pod szczególnym nadzorem, abyśmy mogli zachować sprawność. Pomogą nam w tym nie tylko ćwiczenia, ale także – co dla większości jest mało istotne – właściwie dobrany materac do spania. Jeśli chcecie wiedzieć jakie cechy powinien posiadać, czytajcie dalej.

Komfort snu na wagę złota

Należycie dobrany materac https://alvare.pl/ ma bardzo duże znaczenie dla bezpieczeństwa i komfortu snu. Jeśli materac nie jest odpowiednio dopasowany do osób zmagających się z różnymi schorzeniami kręgosłupa, to dolegliwości będą się nasilać. A tego z pewnością chcielibyśmy uniknąć. Zanim padnie ostateczna decyzja co do kupna właściwego modelu, warto, a nawet trzeba skonsultować się z ortopedą, który udzieli nam wskazówek i pomoże dopasować materac do naszych indywidualnych potrzeb.

Materac a wady postawy

Wśród najczęściej występujących wad wyróżnić można skoliozę, kifozę i lordozę. W zależności od posiadanego schorzenia inny będzie rodzaj materaca do spania. Pierwsza z nich występuje niemalże u połowy populacji. Spotkać się można z wieloma jej odmianami, które wynikają m.in. z miejsca skrzywienia, jego formy oraz wieku, w którym wada się pojawiła. W przypadku zaniechania leczenia może nieść za sobą konsekwencje w postaci pogorszenia jakości życia, silnego bólu, a nawet trwałego obniżenia sprawności i kalectwa. Z tego też względu niezbędne jest odpowiednie dopasowanie materaca do krzywizn ciała w taki sposób, aby nie doprowadzał do ucisku przez nadmierną twardość, ani nie zezwalał na zapadanie się ciała. Dobrze sprawdzi się tutaj materac 120×200, ponieważ pasuje do tradycyjnych łóżek.

W przypadku kifozy najistotniejszą kwestią jest odciążenie kręgosłupa. Dlatego też materac powinien być dobrze dopasowany, dając podparcie w części piersiowo-szyjnej. Odpowiedni będzie model twardy lub średnio-twardy, który nie doprowadzi do zapadania się w nim pleców.

Jeśli chodzi o lordozę, trzeba pamiętać żeby wybrać taki materac, który nie pogłębi wady poprzez wygięcie kręgosłupa. Postawmy więc na model średnio-twardy dopasowujący się do krzywizn kręgosłupa i odciążający odcinek lędźwiowy.

Dodaj komentarz