W czasach, gdy coraz częściej powstają nowoczesne technologie leczenia, ludzie na przekór powracają do medycyny naturalnej. Również hirudoterapia przeżywa swego rodzaju renesans. Jeśli więc jesteś fizjoterapeutą czy lekarzem, warto zrobić dodatkowy kurs na terapię pijawkami. Takie zajęcia nie tylko nauczą Cię posługiwać się tymi stworzeniami, ale także odpowiedzą na dręczące pytania z wiedzy teoretycznej.
Czym jest hirudoterapia?
Jest to terapia przy użyciu pijawek. Ich lecznicze działanie to zasługa wydzieliny, która znajduje się w gruczołach ślinowych tych stworzeń. Substancje w niej zawarte przenikają do organizmu pacjenta po przegryzieniu przez pijawkę skóry. Mają one działania antykoagulacyjne, trombolityczne, przeciwniedokrwieniowe czy przeciwobrzękowe. Nic dziwnego, że pijawki bardzo często stosowane są w leczeniu żylaków, nadciśnienia czy różnych stanów zapalnych. Są one także obecne w kosmetologii, ponieważ fantastycznie działają na skórę. Pamiętajmy jednak, że zabiegi takie powinniśmy wykonywać wyłącznie u profesjonalnych i doświadczonych hirudoterapeutów, którzy w swojej pracy używają certyfikowanych pijawek lekarskich.
Jak wygląda taki kurs?
Przede wszystkim kurs hirudoterapii ( http://pijawki.abros.pl/kursy-hirudoterapii/) trwa zwykle przez 4 dni i kosztuje ok. 2000 zł. W tym czasie musimy przyswoić nie tylko wiedzę praktyczną, ale również teoretyczną. Musimy o tym pamiętać, ponieważ wiedza ta będzie wymagana na egzaminie. Kurs prowadzony jest zawsze przez doświadczonego hirudoterapeutę.
Na początek przyswajamy podstawową wiedzę na temat historii i biologii pijawek. Następnie omawiane są różne choroby, które można leczyć przy użyciu tych robaków. Dowiadujemy się więc, jakie są wskazania i przeciwwskazania do zabiegu, jakich reakcji u pacjentów możemy się spodziewać oraz gdzie przystawiać pijawki. Musimy też wiedzieć, jak zakładać opatrunek i jak ściągać pijawki. Oczywiście prócz wiedzy teoretycznej, pracujemy z pijawkami również w praktyce. Kursanci dowiadują się również, jak założyć gabinet hirudoterapii, a prowadzący udziela im pomocnych porad i wskazówek. Kurs kończy się egzaminem teoretycznym i praktycznym.