Lekarz stomatolog, potocznie znany jako dentysta, jest osobą, która ukończyła pięcioletnie studia magisterskie na kierunku lekarsko – dentystycznym uczelni medycznej oraz zdała Lekarsko – Dentystyczny Egzamin Końcowy.
W Polsce, na dzień dzisiejszy jest dziesięć uczelni, na których można skończyć kierunek lekarsko – dentystyczny w następujących miastach: Białystok, Gdańsk, Lublin, Łódź, Poznań, Warszawa, Wrocław, Kraków, Katowice, Szczecin. Stomatolog w swojej pracy wykorzystuje wiedzę z zakresu stomatologii.
Termin stomatologia pochodzi od trzech słów: gr. stoma – oznaczającego usta, gr. logia – oznaczającego naukę i łac. dens – oznaczającego ząb. Zatem, jest to dziedzina medycyny, zajmującą się funkcjonowaniem, chorobami i leczeniem zębów, dziąseł, języka i błoń śluzowych oraz tkanej jamy ustnej. W związku z tym, że obejmuje ona dość szeroki dział medycyny, podzielono ją na następujące specjalizacje:
– pedodoncja – czyli specjalizacja stomatologi dziecięcej, zajmująca się m.in ząbkowaniem, leczeniem zębów mlecznych, profilaktyką próchnicy
– ortodoncja – zajmująca się korygowaniem nieprawidłowości zębowych, lecząca wady zgryzu i wady szczękowo – twarzowe
– periodontologia – która zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem chorób dziąseł i błon śluzowych jamy ustnej
– protetyka – której zadaniem jest odtwarzanie zębów po ich utracie
– stomatologia zachowawcza i endodoncja – zajmująca się próchnicą zębów oraz leczeniem kanałowym zębów
– chirurgia stomatologiczna – której zadaniem jest leczenie operacyjne jamy ustnej oraz jej przyległych okolic
– chirurgia szczękowo – twarzowa – zajmująca się również leczeniem operacyjnym jamy ustnej, części twarzowej oraz szyi
Gabinet stomatologiczny to miejsce, gdzie najczęściej zgłaszają się pacjenci z takimi objawami jak ból zęba czy nadwrażliwość na ciepło i zimno. Badaniami jakie wykonuje się w celu ustalenia przyczyn bólu to zdjęcie rentgenowskie pojedynczego zęba lub pantomogramu czyli zdjęcia panoramicznego wszystkich zębów, tomografia komputerowa lub badanie ultrasonograficzne w przypadku bardziej skomplikowanych schorzeń.
Ponadto, przychodnia dentystyczna zajmuje się również dbaniem o prawidłową higienę zębów oraz jamy ustnej poprzez wykonywanie takich zabiegów jak: usuwanie kamienia, fluoryzacja czy lakowanie.