Obecnie powstaje wiele nowych prywatnych przychodni i gabinetów. Nie każdy jednak wie, jak zabrać się za urządzenie gabinetu. Warto wiedzieć, o czym powinniśmy pomyśleć w pierwszej kolejności, a także, gdzie zaopatrzyć się w sprzęt medyczny.

Niezależnie od tego, jakiej specjalizacji gabinet zamierzamy otworzyć, w pierwszej kolejności powinniśmy pomyśleć o odpowiednim lokalu. W tej kwestii musimy dostosować się do surowych wymogów sanepidu. O tym, że gabinet powinien być sterylnie czysty, chyba każdy wie. Jakie są jednak konkretne wymogi, zarówno dotyczące lokalu jak i wyposażenia?

Wybór lokalu na gabinet lekarski

Zarówno podłogi jak i ściany lokalu muszą być wykonane z materiałów, które pozwalają na łatwe i szybkie czyszczenie. W przypadku ścian powinniśmy więc wybrać nienasiąkliwe farby, które będą odporne na środki czyszczące i częste zmywanie. Podłogi powinny być wykonane z materiałów ceramicznych, gresowych, linoleum lub wykładziny kauczukowej. W gabinecie powinna znajdować się chociaż jedna umywalka z bieżącą ciepłą wodą. Także meble oraz wszelkie urządzenie powinny mieć gładką fakturę, która ułatwi ich czyszczenie. Ściany znajdujące się wokół umywalek powinny mieć odpowiednie wykończenie, zapobiegające przed wilgocią. Szczegółowe wymogi dotyczące lokalu znajdziecie w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2012 r.

Wyposażenie gabinetu lekarskiego

Jeśli planujemy zakup profesjonalnego sprzętu, odpowiednim dla nas rozwiązaniem będzie hurtownia sprzętu medycznego, którą znajdziemy np. tutaj: http://medicaldepot.pl/kontakt.html. Podstawowym elementem, który powinien znaleźć się niemal w każdym gabinecie, jest kozetka, nadająca się do wykonywania wszelkich badań lekarskich. Może ona pełnić również rolę leżanki lub stołu do rehabilitacji. Ważne, by była wykonana z wytrzymałych materiałów i łatwa do utrzymania w czystości. Obowiązkowym elementem wyposażenia jest także biurko lekarskie, przeszklone szafy, wieszak na wierzchnie okrycie (przed wejściem do gabinetu) oraz wózki medyczne pod aparaturę, dostępne na: http://medicaldepot.pl/k/1153/view/wozki-wielofunkcyjne-1153.html. Ważne są również wszelkie artykuły sanitarne i środki dezynfekujące, dzięki którym będziemy mogli zadbać o sterylną czystość w gabinecie. Mowa tu nie tylko o rękawiczkach czy preparatach do dezynfekcji (na bazie alkoholu), ale także o jednorazowych foliach czy papierach, nakładanych na leżankę. No i oczywiście najważniejsze są, zależne od naszej specjalizacji, artykuły medyczne, które możemy odnaleźć na stronie: http://medicaldepot.pl/.

Dodaj komentarz